Nézzük, a Catan, Keltis, Ubongo és társaik után mi érdekességet és hányféle újdonságot rejt még az egyik legnagyobb német társasjáték- és könyvkiadó, a Kosmos idei katalógusa!
A Magyarországon nem kapható és nem is magyarított, erősen nyelvfüggő parti- és kvízjátékokról sok szót nem ejtek, de figyelemreméltó ezek és a párkapcsolati kérdéseket feszegető, nagy tervezők tervezte játékok (Reiner Knizia – Typisch Frau, Typisch Mann, Uwe Rosenberg – Frauen und Manner, Marcel-André Casasola Merkle – Speed Dating) sikere. A Können Schweine Fliegen? című mókás kvízjáték például százezer, kisdobozos verziója másfélszer annyi példányban kelt el, így nem csoda, hogy idén érkeznek hozzá a kiegészítő kérdések.
Említésre méltó még a Spiele für Zwei, azaz a kétszemélyes, kisdobozos sorozat ma is kapható néhány sikerpéldánya. Említettük már a Catan kártyajátékot (1,5 millió eladott példány), amelynek új változata kapható, az Ubongo – Das Duellt (100 ezer példány), az Ingenious/Einfach Genial utazó verzióját (75 ezer) és a Keltis alapjául szolgáló Elveszett városokat (150 ezer). A sorozat 2012-ben is kapható tagjai közül igazi klasszikus az 1998-as, sziget-összekötős Kahuna (180 ezer eladott példány), az 1997-es, a rózsák háborújára tematizált absztrakt Rosenkönig (125 ezer) és az 1973-as, vadászok, favágók, mackók és rókák egymásért és kacsákért, fákért folytatott küzdelmét megjelenítő Halali! (130 ezer), angol címén Tally Ho!


A kétszemélyes sorozat új darabja Targi címmel érkezik. Andreas Steiger játékában tuareg törzsfőkként próbáljuk törzsünk erejét és befolyását növelni a megfelelő tárgyak ügyesen kombinált és időzített begyűjtésével, hogy ellenfelünknél korábban elkaphassuk a kereskedőt – vagy lefizessük egy karavánnyi áruval… És bár nem kétszemélyes játék, itt említendő meg Rüdiger Dorn (Dragonheart) Waka Waka című, 2–4 személyes családi játéka. A 2012-es katalógusban nem szereplő, de 2012-ben Spiel des Jahresre jelölt, azóta két kiegészítővel is ellátott (tehát vélhetően igen népszerű), szintén Dorn tervezte Jambo világában játszódik a Waka Waka is, bár elvileg nem sima többszemélyes adaptációról van szó, mint az Elveszett városok esetében – hasonló váltást kétszemélyes Kosmos-játék és későbbi nagydobozos között talán a Blue Moon City esetében láthattunk korábban. A Waka Wakában bőrt, sót, teát, textilt, ékszereket, gyümölcsöket vásárolunk afrikai kereskedőkként a lehető legjobb áron. Azonban nem akarunk zsákbamacskát venni, így igyekszünk a majmunkkal előre megvizsgáltatni az árukat, a sámánunkat meg támogatni, hogy ő is segítsen nekünk…

Essen még szó két nagydobozos, az említetteknél jóval összetettebb játékról. A Ken Follett A katedrális című művére építő, azonos című játék (Die Säulen der Erde / Pillars of the Earth) 150 ezer példányban kelt el (meg is jelent kiegészítője, kártyajáték-változata, még egy, a kétszemélyes sorozatba illő játék is a könyv alapján), míg a regény második részére (Az idők végezetéig) építő, tavalyelőtt Spiel des Jahres különdíjat nyert játék (Die Tore der Welt / World Without End) is már több mint százezer példányban. Érkezik hát utóbbiból is a kártyajáték (Die Tore der Welt), amely a nagydobozos eredeti alapmechanizmusát dolgozza fel 90 kártya felhasználásával, két fejezetben, fejezetenként 12 körrel, természetesen a megszokott témával – köveket, ruhákat, áhítatot és orvosi tudást szerzünk, hogy azokat győzelmi pontokra válthassuk.

Aki azt hiszi, ezzel a kiadó idei újdonságainak végére értünk, kapaszkodjon, mert most belehúzunk. A Piranhas (Reiner Knizia) című kártyajátékban a kezünkben tartott, háromfére méretben és színben halakat mutató kártyáktól próbálunk megszabadulni, úgy, hogy a lerakott kártyán látható azonos színű kisebb halat ütjük felül nagyobbal, vagy teljesen más színű piranhával zabáljuk fel az összes halacskát. A Drecksauban (Frank Bebenroth) a cél a kétoldalas malackártyáink mindegyikének megfordítása – a tiszta malacoldalról a sáros-dagonyázós malackára, de nem is annyira könnyű a helyzet: az eső lemossa a malacokat, a tanya megvéd az esőtől, de a villámok elpusztíthatják a tanyát, a gazda is inkább tiszta malacokat kedvel…


Gombos Jim és Lukács, a masiniszta címmel jelent meg 1960-ban a Végtelen történettel világhírűvé vált Michael Ende első gyerekregénye (n jó, szóval később így magyarították), és a könyvkiadó ennek emlékére dobja piacra gyerekjátékát Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer címmel Kai Haferkamp gyerekjátékát, amelyben kis vonatmodellel kell bejárni a könyv fő helyszíneit. A Spinnengift und Krötenschleim, magyarul Kígyóméreg és varangynyálka a címének megfelelően boszorkánykonyháról szól és komoly reménykedésre adna okot, hogy az évtizede Catan alá temetett Klaus Teuber új játékáról beszélünk, ám a hírek szerint az 1996-os, Hallo Dachs! felújításáról és kisebb felturbózásáról van szó.

A Kraterschreck im Mondversteck (Tom Espen) című, dobókockás, memóriát is próbára tévő gyerekjátéknak is mókás a címe (Kráterszörny a holdbéli rejtekhelyen), de igen kifejező:űrhajósainkat a Holdon a legmeglepőbb helyekről felbukkanó zöld űrlény rémíti halálra… A valamivel nagyobbaknak való, 7 éves kortól játszható T-Rex greift an! (Inka és Markus Brand) pedig dinoszaurusz-szerepbe kényszeríti a játékosokat, akiknek a T-Rex támadásától tartva, a tüzes vulkánból bugyogó láva által elzárt utakat kerülgetve kell ételt gyűjteniük és tojásokat rakniuk.


Aki nem tojni, hanem inkább enni szereti a tojásokat és a húst, azt is jól átsütve vulkán helyett a grillsütő rácsán, annak is rögtön két könnyed játékot ajánl a kiadó. Az egyik a Grill Party (Jordi Gené, Gregorio Morales), amelyben kártyák határozzák meg, hogy milyen étrendet kell összeállítanunk (például „legyen több steak, mint kukorica”, „ne legyen hal”, „több virsli legyen, mint bármi más”), és a halat, kukoricát, virslit és steaket ábrázoló korongjainkat kell úgy csereberélni egymással vagy a középen elhelyezkedő barbecue-sütővel, hogy a feltételeknek megfelelhessünk. A másik a WürfelWurst (Inka és Markus Brand), amely bár kockajáték, a grillsütőre nem kukacokat tesz, mint a Kac kac kukac, hanem virslit (avagy kolbászt, ezek az elnevezések sosem egyértelműek a németeknél), és az állat- és szám/virsli dobókockákat kell úgy dobálnunk ügyesen, hogy azok megfelelő szorzata hat forduló után a legtöbb pontot érje.


Jó étvágyat!